1/2023

Czasopismo WUM "MDW" nr 1/2023 do pobrania cały numer (PDF)

Spis treści:

WYWIAD NUMERU

Dagmara Mirowska-Guzel | Poprawić rekrutację – rozmowa z dr. Longinem Niemczykiem sekretarzem Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej (PDF)

5  Anna Staniszewska, Marta Ewa Wojtach | Studenci są bardzo ważnym partnerem w rozmowach – rozmowa z Agatą Andrzejczyk przewodniczącą Zarządu Głównego Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2022–2024 (PDF)

8    NOWE PROJEKTY NAUKOWE WRZESIEŃ 2022 – MARZEC 2023 (PDF)

11  Wpływ preparatów keratynowych na proces gojenia się ran skóry u zwierząt z farmakologicznie indukowaną cukrzycą – Marek Konop (PDF)

12  Reducing the burden of noncommunicable diseases by providing a multi-disciplinary lifestyle treatment intervention for type 2 diabetes – Joanna Ostrowska (PDF)

13  Rola profagów w zjadliwości klinicznych szczepów patogenu ludzkiego Clostridioides difficile in vitro in vivo – Hanna M. Pituch (PDF)

15  Efektywna adaptacja zawodowa i społeczno-kulturowa pielęgniarek uchodźczyń i pielęgniarzy uchodźców z Ukrainy – Joanna Gotlib (PDF)

16  Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego – Filip Raciborski (PDF)

18  Analiza profilu ekspresji miRNA w perylimfie u pacjentów z zaawansowaną chorobą Ménière’a
– Agnieszka Jasińska-Nowacka (PDF)

20 STETOSKOP (PDF)

36  Marta Ewa Wojtach | Informacje z posiedzeń Senatu WUM – 26 września 2022 r., 24 października 2022 r., 28 listopada 2022 r., 19 grudnia 2022 r., 30 stycznia 2023 r. (PDF)

KLINIKI (PDF - strony 41 - 49)

41  Pierwszy w Polsce zabieg leczenia kamicy nerkowej u dorosłych z wykorzystaniem systemu robotycznego Avicenna

41  Otwarcie Oddziału Klinicznego Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM

42  Pierwszy w Polsce poród u pacjentki po przeszczepieniu płuc w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM sp. z o.o.

43  Innowacyjny algorytm monitoruje pracę serca u pacjentów z jego niewydolnością

44  Pierwsze w Polsce przeszczepienie wątroby z wykorzystaniem wcześniejszej perfuzji w normotermii

45  Pierwszy w Polsce zabieg przezskórnego leczenia ciężkiej niedomykalności mitralnej (TEER-MR) u chorego po przeszczepieniu serca

46  WUM liderem w przeszczepieniach nerki od żywego dawcy

47  Seria innowacyjnych zabiegów u pacjentów ze schorzeniami łuku aorty

48  Pierwsze zabiegi ablacji u pacjentów z migotaniem przedsionków z wykorzystaniem technologii Pulsed Field Ablation w UCK WUM

48  Pionierskie przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców

49  Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy

WYWIAD

50  Marta Ewa Wojtach | Szpital to ludzie – rozmowa z dyrektor Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej mgr Ewą Piotrowską (PDF)

55  Dagmara Mirowska-Guzel | Powrót do przeszłości czy nowe otwarcie – rozmowa z prof. Anetą Nitsch-Osuch (PDF)

HISTORIA

60  Marcin Grabowski, Grzegorz Opolski | 70-lecie I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (PDF)

66  Elżbieta Mierzwińska-Nastalska | Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci profesora Eugeniusza Spiechowicza

68  Muzeum Historii Medycyny | Obraz dni na płótnie

72  Agata Małkowska | Vita brevis ars longa

Numer 1/2023 przygotował zespół w składze: prof. Dagmara Mirowska-Guzel- redaktor naczelna, dr hab. Anna Staniszewska - zastępca redaktor naczelnej, mgr Marta Ewa Wojtach - sekretarz redakcji, inż. Roman Sergej – skład.  Zdjęcia: mgr Andrzej Stepnowski, Tomasz Świętoniowski, Michał Teperek.